Hvit periode eller hvit jul?
Hva kan du oppnå ved å kutte ut alkoholen?
2010-09-24
En twitter-venn har nettopp på egen hånd bestemt seg for å kutte ut alkoholen fram til jul. Jeg kan ikke annet enn ønske lykke til, og samtidig understreke at et alkoholfritt liv absolutt ikke er til å kimse av.
Sett fra et livsstilsmessig og velværemessig synspunkt, er det mye du kan oppnå ved å redusere eller kutte ut alkoholen. Før du bestemmer deg til å kutte ut, eller ta en to-tre måneders hvit periode, er det kanskje greit å se på de fordeler du kan oppnå ved å redusere eller kutte ut alkoholbruken (eller la være å begynne (igjen)).
Harry Potter
Drikker Harry Potter alkohol?
2009-07-30
- Dette er jo en film beregnet på ungdom. Det er uheldig hvis barn og unge som identifiserer seg med karakterene i filmen eksponeres for et syn på alkohol som en naturlig del av ungdomstiden, at det er slik det skal være, sier leder Knut T. Reinås i Forbundet Mot Rusgift til NRK.
Studenter og alkohol
Bekymringsløs fyll
2008-08-01
- I studentmiljøene drikkes det mye og uten bekymring. Ser de unge sammenhengen mellom drikkevaner og fremtidig alkoholisme? Også de studenter som holder sitt alkoholforbruk moderat, må bli bevisst hvilken drikkekultur de er en del av, og hva de utstråler til sine medstudenter i faresonen, skriver RENÉ BRUNSVIK, masterstudent i allmenn litteraturvitenskap ved Universitetet i Oslo.
Kutte ut alkoholen - men hvordan?
2006-12-06

I utgangspunktet trenger vi ikke alkoholen, verken til fest eller hverdag. Men alkoholinnslaget i kulturen er så sterkt, at mange av oss blir flasket opp med at alkohol hører til. Dermed blir vi selv en del av det problemet alkoholen utgjør, og vi tviler på at et liv uten alkohol er mulig og naturlig. Men dersom du er en av dem som ønsker å forsøke å leve uten alkohol, en stund, eller for bestandig, har vi samlet en del erfaringer som kan oppsummeres i punktene nedenfor.
FMRs forbundsleder, Knut T. Reinås 1. mai:
"Drikkende arbeidere tenker ikke - tenkende arbeidere drikker ikke!"
2005-05-01
I sin tale på Forbundet Mot Rusgifts 1.mai-arrangement henviste Reinås til arbeiderbevegelsens restriktive tradisjoner i forhold til alkohol for å begrunne et fortsatt engasjement for en restriktiv alkoholpolitikk.