HjemNyheterBloggTidsskriftet Mot RusgiftOm FMRBli medBestill materiellArrangementerPresseEnglish
Tema
 

Temaer fra A til Å


Alkohol Alkohol og helse Alkoholfri livsstil Alkoholpolitikk Arbeidsliv Behandling Bokanmeldelser Cannabis Det Nytter Fakta om rusgifter Foreldre og barn Forskning Graviditet Grunnlagsinfo Historie Institusjonene Internasjonalt Kommunal rusgiftpolitikk Kvinnenettverk Kvinner Lavterskeltiltak Legalisering Linker Lover Metadon m.m. (LAR) Lover Debattartikler Fakta Historikk Avisartikler Lenker Forståelse Veiledninger Nyheter Narkotika Ordbok Overdoser Positiv rus Psykisk helse Publikasjoner Rusbrus Rusgiftpolitikk Russ Skole (lærere og elever) Sprøyterom Studenter Terminologi Test ditt alkoholforbruk Trafikanter
Hjem»Tema»Metadon m.m. (LAR)»Forståelse»Fastleger unngår stoffavhengige

Fastleger unngår stoffavhengige

Publisert 2004-08-06

En stoffavhengig trondhjemmer døde etter at to leger skrev ut tusenvis av piller til ham. Den avdødes fastlege kjente ikke til at pasienten også fikk utskrevet medisiner hos andre. Situasjoner som denne gjør at mange fastleger kvier seg for å ha stoffavhengige pasienter på listene sine,
Dettet forteller Ketil Espnes, som er tillitsvalgt for allmennpraktiserende leger i Trondheim. til Adresseavisen.

- Det har vært episoder hvor narkomane har opptrådt truende, men stort sett oppfører de seg ordentlig. Hovedårsaken til at leger unngår dem som pasienter, er at de føler at de ikke har noe behandlingstilbud å gi dem, tror Espnes.

Stoffavhengige er ofte ute etter stoffer som fastlegene sjelden kan skrive ut til dem. Fastleger kan kun skrive ut narkotiske stoffer til stoffavhengige pasienter under visse kriterier:
Som nedtrapping i en kort periode (inntil 3 mndr.),
Som ventebehandling før pasienten skal i gang med metadonbehandling.

 All form for forskrivning øker det totale forbruket, sier Espnes, som tror de fleste fastleger er restriktive på å skrive ut stoffer.


- Men ryktene går raskt blant de narkomane om hvilke leger som er «snillere» med reseptblokka, og det blir gjerne opphopninger av narkomane pasienter blant enkelte leger. Dette var langt mer utbredt før fastlegeordningen inntrådte, men det skjer nå også. Jeg har selv blitt byttet ut av flere narkomane, fordi jeg ikke har vært villig til å skrive ut det de ville ha. Dette er en gruppe som vet å utnytte svakhetene i systemet, forteller legen.


Han oppfordrer kolleger til kun å skrive ut stoffer til pasienter som de er fastlege for, og i andre tilfeller varsle pasientens fastlege.om at en resept er skrevet ut. Snart vil også det bli mulig for leger å sjekke hvem som er pasienters fastlege, opplyser Espnes. 

Du kan lese hele innslaget i Adresseavisen her

 

Kalender


Ingen oppføringer.



 
Forbundet Mot Rusgift, Torggata 1, 0181 Oslo, tlf 23 21 45 26, faks 23 21 45 01, e-post: post@fmr.no