HjemNyheterBloggTidsskriftet Mot RusgiftOm FMRBli medBestill materiellArrangementerPresseEnglish
Tema
 

Temaer fra A til Å


Alkohol Rusbrus Alkohol og helse Alkoholfri livsstil Alkoholpolitikk Arbeidsliv Behandling Bokanmeldelser Cannabis Nyheter Forskning Fakta Intervjuer Publikasjoner Foredrag og konferanser Det Nytter Fakta om rusgifter Foreldre og barn Forskning Historie Avhengighetsbehandling Internasjonalt Kvinner Skadereduksjon Legalisering Linker Lover Metadon m.m. (LAR) Narkotika Narkotikapolitikk Overdoser Ordbok Positiv rus Psykisk helse Publikasjoner Rusgiftpolitikk Russ Skole (lærere og elever) Sprøyterom Studenter Terminologi Test ditt alkoholforbruk Rusgifter i trafikken
Hjem»Tema»Cannabis»Nyheter»Tung cannabisbruk hos tenåringer er farligere enn alkohol.
Ny australsk studie:

Tung cannabisbruk hos tenåringer er farligere enn alkohol.

Publisert 2007-04-23

En australsk langtidsstudie over 10 år finner problemer med arbeid og relasjoner hos langtidsbrukere av cannabis.Tenåringer som begynner å bruke cannabis har større sannsynlighet enn alkoholbrukere for å rammes av mentale lidelser, ha relasjonsproblemer og mislykkes i å få gode kvalifikasjoner og jobber.
“Cannabis ser virkelig ut til å være den valgte rusgiften for framtidens tapere”, sier professor George Patton, som gjennomførte den ti års lange studien. Den fulgte skjebnene til 1900 skoleelever fra 14-15 opp til 25 års alder. ”Det er de unge menneskene som brukte cannabis i tenårene som får skikkelige problemer med sin mentale helse. De var også mindre tilbøyelige til å ha et arbeid, til å ha eksamensresultater eller være i relasjon til andre mennesker, og mer tilbøyelige til å bruke andre rusgifter”, sier Patton til The Independent on Sunday.
Denne 10-års-studien er den første i sitt slag til å sammenligne alkoholbrukere med cannabisbrukere.
Tunge cannabisbrukere (Heavy users) var fra 3 til 6 ganger mer tilbøyelige til å bruke andre rusgifter, sammenlignet med alkoholbrukere, mindre tilbøyelige til å befinne seg i stablie relasjoner og opp til tre ganger mer tilbøyelige til å ha droppet ut fra utdanning eller til å være arbeidsløse, sammenlignet med alkoholbrukere.
Ifølge professor Patton avspeiler resultatene den endrede holdning til cannabis hos tenåringer. ”For tjue eller tretti år siden ble cannabis sjelden brukt av tenåringer”, sier han. ”Alkoholbruk forekommer fremdeles hyppigere, men cannabis er blitt utbredt i mange land.”
Resultatene fra Melbourne University's Centre for Adolescent Heath er publisert I tidsskriftet Addiction.
Du kan lese en artikkel om dette i Indepentent on Sunday.
Du kan lese flere artikler om cannabis på FMRs temaside om hasj.
 
 
 

Kalender


Ingen oppføringer.



 
Forbundet Mot Rusgift, Torggata 1, 0181 Oslo, tlf 23 21 45 26, faks 23 21 45 01, e-post: post@fmr.no