HjemNyheterBloggTidsskriftet Mot RusgiftOm FMRBli medBestill materiellArrangementerPresseEnglish
Tema
 

Temaer fra A til Å


Alkohol Alkohol og helse Alkoholfri livsstil Alkoholpolitikk Arbeidsliv Behandling Bokanmeldelser Cannabis Det Nytter Fakta om rusgifter Foreldre og barn Forskning Graviditet Grunnlagsinfo Historie Institusjonene Internasjonalt Kommunal rusgiftpolitikk Kvinnenettverk Kvinner Lavterskeltiltak Legalisering Linker Lover Metadon m.m. (LAR) Narkotika Ordbok Overdoser Positiv rus Psykisk helse Publikasjoner Rusbrus Rusgiftpolitikk Russ Skole (lærere og elever) Sprøyterom Studenter Terminologi Test ditt alkoholforbruk Trafikanter
Hjem»Tema»Kvinnenettverk»Etablering av kvinnenettverk

Etablering av kvinnenettverk

Publisert 2007-09-14

Kvinnenettverk
I forbindelse med etableringen av samarbeidsnettverk for kvinner i alkohol- og narkotikarpørsmål, ble det arrangert åpent informasjonsseminar torsdag 13. september kl 11 til 16 i Oslo.

Gå til Kvinnenettverket her.

Innlegg på seminaret

En rekke interesserte deltakere fra kvinneorganisasjonene og andre organisasjoner fikk høre likestillingsombud Bente Gangås, som mente det var spesielt interessant å se på rusgiftproblematikk i forbindelse md den dobbelte stigmatisering av kvinner i voldssituasjoner, i forhold til kriminalitet, prostitusjon, men også i forhold til omsorg for barn. Kvinner med avhengighetsproblemer er redde for å ta kontakt med barnevernet, fordi de er usikre på hva som vil skje med deres fortsatte rett til å ha omsorg for barna, mente hun.

Voldsforsker Ragnhild Bjørnebekk var opptatt av hvordan man kunne hjelpe jenter med rusgiftproblemer. Et positivt utfall av inngrep vil avhenge av : Tidspunkt for inngrep: jo tidligere , jo bedre, av behandlingsform, rehabiliteringsform og om de samlede tiltak er tilstrekkelige og egnet for jentas totale problemkompleks.

Förbundsordförande, Christina Petterson fra Kvinnornas Samarbetsråd i Alkohol- og Narkotikafrågår, KSAN, uttrykte glede over at kvinnene nå skal få sitt eget samarbeidsnettverk for alkohol- og narkotikaspørsmål i Norge, og gledet seg til å samarbeide med dette. I Sverige har man deltakelse fra 31 ulike kvinneorganisasjoner , og har påvirket rusgiftpolitikken i kvinnespesifikk retning i en rekke saker, f.eks. når det gjelder egne behandlingstiltak for kvinner, forebyggng i jentegrupper og tiltak overfor innsatte.

Forbundet Mot Rusgift er nå drivkraft i etableringen av et tilsvarende kvinnenettverk som KSAN i Norge, og startdagen hvor nettverket skal stiftes er fastsatt til 14. februar 2008, opplyste prosjektleder, Anne-May Hogsnes, som leder dette arbeidet.

Nedenfor finner du presentasjonene til forbundsleder i FMR, Knut T. Reinås om bakgrunnen for prosjektet, til Beate Gangås, Ragnhild Bjørnebekk og Christina Petterson.

Musikk i fengsel og frihet

Et kulturinnslag fra rockegruppa "Musikk i fengsel og frihet" formidlet noen av de tanker kvinner gjør seg når avhengighetsproblemer og kriminalitet har ført dem i konflikt med samfunnet, og barna og andre pårørende også lider.

Er du interessert i kvinnenettverket?

Har du spørsmål kan du sende dem til post@fmr.no

Presentasjoner fra seminaret:

  application/pdfBakgrunnen for prosjeket, Knut T. Reinås
application/pdfLikestillingsminister Beate Gangås sitt innlegg (2 Mb)
application/pdfVoldsforsker Ragnhild Bjørnebekk sitt innlegg (124 Kb)
application/pdfFörbundsordförande Christina Petterson i KSAN sitt innlegg (12 Mb)

Kalender


Ingen oppføringer.



 
Forbundet Mot Rusgift, Torggata 1, 0181 Oslo, tlf 23 21 45 26, faks 23 21 45 01, e-post: post@fmr.no